Warto wiedzieć

Drzwi antywłamaniowe. Klasy RC

Walor estetyczny jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów doboru drzwi do domu. Jednak nie należy zapominać także o bezpieczeństwie. Włamanie pozostaje jednym z najczęstszych przestępstw w Polsce, średnio około 80 000 włamań zgłaszanych każdego roku. Coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju systemy alarmowe i systemy monitoringu, jednak podstawową ochronę przed potencjalnym niebezpieczeństwem stanowią w pierwszej kolejności antywłamaniowe drzwi wejściowe. Sposób, w jaki chronisz swój dom jest bardzo istotny jeśli mamy na uwadze powyższe statystyki.

Co to są drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe to stalowe drzwi, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby chronić Cię przed włamywaczami. Drzwi te są często wykonane z grubszej stali i mają solidniejszy system zamykania niż drzwi standardowe. Większość drzwi antywłamaniowych ma ocenę bezpieczeństwa RC (Resistance to Criminals) lub EI (Entry Impact). Liczby te służą do pomiaru wytrzymałości drzwi. Im wyższa liczba, tym większa odporność drzwi na włamanie.

Drzwi z metalową płytą 9 mm

Minimalny poziom antywłamaniowy dla drzwi to 9 mm stali. Dzięki temu włamywaczom trudno jest wyłamać zamek, ale nadal można się do nich włamać za pomocą odpowiedniego narzędzia. Są dużo tańsze niż mocniejsze drzwi, a zapewnią przyzwoity poziom ochrony.

Drzwi z blachą 13 mm

Stalowe drzwi o grubości 13 mm są znacznie mocniejsze niż drzwi o grubości 9 mm. Jest to jedna z najbardziej powszechnych grubości drzwi antywłamaniowych i jest używana w drzwiach na komisariatach, w ambasadach i biurach rządowych na całym świecie. Drzwi o grubości 13 mm zapewnią Ci dużo większy spokój niż drzwi o grubości 9 mm. Są one znacznie trudniejsze do sforsowania niż drzwi 9 mm, a do ich wyłamania potrzebny byłby znacznie silniejszy sprzet.

Drzwi z blachą 18 mm

Drzwi z blachą 18 mm to najmocniejszy typ i jest używany przez organy ścigania na całym świecie. Są też najdroższe. Drzwi z blachy 18 mm są bardzo trudne do sforsowania i wymagają bardzo silnego sprzętu l, aby się przez nie przebić.

Klasy drzwi antywłamaniowych RC

Istnieją cztery główne klasy drzwi antywłamaniowych, które są oceniane za pomocą systemu RC: RC1, RC2, RC3 i EI30. Im wyższa klasa, tym mocniejsze drzwi. Drzwi RC1 i RC2 są przeznaczone do ochrony przed podstawowymi próbami włamania, natomiast drzwi RC3 i EI30 mogą powstrzymać bardziej zaawansowane próby. Drzwi RC1 są zaprojektowane tak, aby chroniły przed podstawowymi narzędziami używanymi przez przestępców do włamań. Drzwi RC2 oprócz cech wymienionych powyżej są również zbudowane tak, aby chronić przed materiałami wybuchowymi.

Wiked.pl oferuje Państwu cała gamę drzwi antywłamaniowych z linii PROTECT.

Drzwi Protect występują wyłącznie w zestawie ze wzmocnioną ościeżnicą stalową „11”. Oferują kilkanaście kolorów oklein w standardzie.

Drzwi Protect występują w 4 opcjach:

  • Akustycznej (43dB)
  • Akustycznej i Antywłamaniowej (43dB, RC3)
  • Akustycznej i Przeciwpożarowej (43dB, EI30) z opcjonalną dymoszczelnością (Sm)
  • Przeciwpożarowej, Antywłamaniowej i Akustycznej (EI30, RC3, 43dB) z opcjonalną dymoszczelnością (Sm).