Warto wiedzieć

Jak właściwie dobrać okucia do naszych drzwi?

Okucia drzwiowe to drobny, ale niezwykle ważny element funkcyjny każdych drzwi, który ma bezpośredni wpływ na komfort ich użytkowania. Dlatego też warto poświęcić nieco czasu na wybór wysokiej jakości okuć, które swoim stylem i charakterem idealnie wpiszą się w posiadany model drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych. W przypadku tych drugich należy pamiętać, że wspomniane akcesoria odpowiedzialne są również za stopień bezpieczeństwa, jaki zapewnią nam i pozostałym domownikom.

Okucia drzwiowe to tak naprawdę zbiór wszystkich elementów metalowych, dzięki którym możliwe jest płynne działanie systemów drzwiowych. Mowa o różnego rodzaju klamkach, zawiasach, zamkach, zatrzaskach oraz hakach. Są one odpowiedzialne nie tylko za właściwe otwieranie oraz zamykanie drzwi, ale mają także duże znaczenie w przypadku ich szczelności, jak i zabezpieczenia przed ewentualną próbą włamania. Warto pamiętać, że nawet te najtrwalsze drzwi nie zapewnią nam odpowiedniej ochrony mieszkania lub budynku przed włamaniem, jeżeli jakość wybranych przez nas okuć będzie niewystarczająca. Stąd też warto jest sięgać po takie rozwiązania, które łączą w sobie solidne wykonanie z przemyślaną konstrukcją, co z kolei pozwoli zapewnić im trwałość na lata.

Jak właściwie dobrać okucia do naszych drzwi?

W wielu przypadkach wybór okuć drzwiowych jest marginalizowany, przez co zdarza się nam nie zastanawiać nad mini podczas zakupu. Niestety niewłaściwie dobrane rozwiązania nie tylko mogą się szybko zużyć, ale co gorsza utrudniać nam codzienne użytkowanie drzwi. Stąd też warto jest przemyśleć swój wybór, dzięki czemu będziemy mogli wyposażyć się w takie okucia, które pozwolą zadbać o wysoką funkcjonalność i jakość podczas codziennego użytkowania drzwi i to przez jak najdłuższy czas.

Na rynku bardzo często mamy do czynienia z gotowymi do montażu kompletami, na których wybór decyduje się liczne grono. Jednak w wielu przypadkach warto jest samemu zastanowić się nad odpowiednim dopasowaniem poszczególnych elementów okuć, ponieważ w ten sposób będziemy mogli zadbać o optymalne zestawienie.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe kryteria, tj. bezpieczeństwo, trwałość oraz wygląd. W ten sposób wybierzemy takie rozwiązania, które idealnie wpiszą się nie tylko w nasze konkretne potrzeby, ale także rodzaj posiadanych drzwi oraz przeznaczenia pomieszczenia, w którym będą montowane. Dodatkowo warto jest także pamiętać o materiale wykorzystanym do produkcji drzwi oraz kierunku ich otwierania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Klamka Lava (Black)*

Bez wątpienia jakość i solidność elementów jest jednym z podstawowych kryteriów, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania okuć drzwiowych, zwłaszcza, gdy mówimy o akcesoriach przeznaczonych do drzwi zewnętrznych. To dzięki nim mamy możliwość zadbania o ochronę przed niepożądanymi gośćmi, co jak wiadomo jest w tym przypadku priorytetem. Rozwiązaniem, które w połączeniu z odpowiednim systemem antywłamaniowym, uniemożliwi dostęp do wnętrza mieszkania komukolwiek spoza domowników, są okucia antywłamaniowe wyposażone w specjalne zabezpieczenia w postaci np. zaczepów, chroniących przed otwarciem ich siłą.

Pamiętaj o trwałości, niezależnie od pomieszczenia

Kolejną niezwykle ważną kwestią, o której nie wolno zapomnieć podczas wybierania okuć drzwiowych, jest ich trwałość. Ważne, aby wszystkie elementy składające się na wspomniane okucia drzwiowe, łączyły w sobie solidną konstrukcję z wysoką jakością zastosowanych do ich produkcji materiałów. W ten sposób będziemy mieli gwarancję ich wygodnego i niezawodnego użytkowania przez długie lata, co jak wiadomo w przypadku tego typu elementów, które będą na co dzień bardzo często używane, odgrywa bardzo ważną rolę.

Najwyższa jakość ale również stylowe wykończenie

Niemniej ważnym kryterium branym pod uwagę podczas wybierania okuć drzwiowych, o którym również warto wspomnieć jest ich wygląd. Wybierzmy produkty, które będą nie tylko estetyczne, ale będą pasowały zarówno do stylistyki drzwi, jak i wnętrza mieszkania. Nie powinno to stanowić większego problemu, ponieważ obecnie na rynku mamy do czynienia z bogatym wyborem klamek i innych elementów okuć drzwiowych, które występują wielu modelach, różniących się od siebie m.in. kształtem, wzornictwem, czy też kolorem. Ze względu na to, że będziemy z ich korzystać po kilka, o ile nie kilkanaście razy w ciągu dnia, warto jest sięgnąć po takie akcesoria, które są przyjemne w dotyku.

Zwracając uwagę na te cechy możemy być pewni, że wybierzemy produkty, które nie tylko spełniają nasze potrzeby estetyczne, ale również pełnią najważniejszą rolę w naszym domu jaką jest bezpieczeństwo. Wysoka jakość i ponadprzeciętna trwałość okuć to inwestycja, która zawsze się zwróci, i na której nie warto oszczędzać.