Warto wiedzieć

Wymiana drzwi zewnętrznych – o tym należy pamiętać

Drzwi wejściowe mają za zadanie chronić przed hałasem i dostępem do mieszkania przez osoby niepożądane. Powinny być trwałe, estetycznie wykonane i pasować do całej aranżacji wnętrza. Nie mniej ważne są okucia, które gwarantują wygodę eksploatacji mieszkania. Drzwi są elementem podlegającym zużyciu, dlatego brak szczelności lub problemy z zamykaniem to znak, że konieczna jest wymiana. Jak to zrobić, aby uzyskać komfort i bezpieczeństwo przez długi czas?

Dopasowanie drzwi do starej ościeżnicy

Wymiana drzwi wejściowych powinna mieć miejsce w sytuacji, gdy straciły one na funkcjonalności. Innym powodem mogą być kwestie estetyczne i potrzeba zmiana stylu aranżacji wnętrza. Bez względu na powód, najprostszym sposobem jest wymiana samych drzwi bez ościeżnicy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że framuga musi zachowywać pion i poziom, ponadto zgadzać musi się szerokość, wysokość skrzydła oraz rozstaw wszystkich zawiasów. Dlatego dostosowanie drzwi do starej ościeżnicy może być trudne lub wręcz niemożliwe.

Wymiana drzwi wraz z ościeżnicą

Wymiana drzwi wraz z ościeżnicą wiąże się z koniecznością wykuwania lub wycinania futryn, Otwór drzwiowy należy następnie wyrównać i dopasować do nowej ościeżnicy. Po każdej stronie warto zostawić odstęp około 1,5-2 cm między stojakami i ścianą, a także pomiędzy nadprożem i ościeżnicą. Odległości można regulować za pomocą plastikowych lub drewnianych klinów i w ten sposób możliwe jest uzyskanie kątów prostych. Po uzyskaniu optymalnej pozycji ościeżnicę należy ustabilizować za pomocą kotew lub kołków rozporowych, a szczeliny wypełnić pianką montażową lub zaprawą murarską.

Wysokiej jakości okucia drzwiowe

Bardzo ważnym elementem drzwi zewnętrznych są okucia. Są to elementy stanowiące uzupełnienie skrzydła, bez których drzwi nie mogłyby prawidłowo funkcjonować. Do okuć zaliczane są, między innymi, zamki, klamki i zawiasy. Mogą mieć różne mechanizmy działania i być wykonane z wielu materiałów. Zawsze jednak bezpośrednio wpływają na komfort użytkowania drzwi oraz bezpieczeństwo domowników. Dlatego okucia drzwiowe powinny być zawsze wybierane z dużą uwag.

Trwałość i bezpieczeństwo w domu

Podczas dobierania okuć należy zwrócić szczególną uwagę na ich kształt. Elementy takie jak klamki i uchwyty powinny być dopasowane do dłoni tak, aby otwieranie i zamykanie drzwi nie sprawiało trudności. Ponadto elementy te muszą być dostosowane do rodzaju drzwi, ich wagi i estetyki. W przypadku drzwi zewnętrznych okucia muszą być odporne na korozję oraz zmienne temperatury. Dobrym rozwiązaniem jest zakup elementów wykonanych z wysokiej jakości aluminium lub stali nierdzewnej. Będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, co zmniejszy ryzyko szkód lub wtargnięcia do mieszkania osób niepowołanych.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Drzwi do mieszkania chronią przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo. Montaż nowej stolarki nie wymaga pozwoleń, jeśli nie zostaną zmienione wymiary otworu drzwiowego. Instalację można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić ją wyspecjalizowanej firmie. Za pomocą różnego kształtu i kolorystyki okuć drzwi będą mogły być szybko dopasowane do specyfiki budynku oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Będą estetycznym elementem mieszkania służącym przez wiele lat bez konieczności naprawy.